Dolby
BATÉRIE A NAPÁJANIE
NA ČO SLÚŽIA?
Batérie zaisťujú, aby mohol notebook fungovať bez toho, aby bol pripojený k elektrickej sieti. Notebooky sú vybavené rôznymi typmi batérií, ktoré sa líšia svojou hmotnosťou, veľkosťou či výdržou, tzn. dobou, počas ktorej notebook vydrží pracovať.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Kapacita batérie
Ukazovateľom kapacity batérie je množstvo Watthodín (Wh) – teoreticky čím vyššie číslo, tým dlhšie notebook vydrží bez prídavného napájania. V malých, úsporných notebookoch je štandardom kapacita pohybujúca sa okolo 30-40 Wh. Bežné notebooky zvyčajne ponúkajú 45-60 Wh, výkonné až 70 Wh a viac.
-
Počet článkov
Batéria sa skladá z článkov, ktoré sa podobajú tužkovým batériám – čím viac článkov, tým lepšie sa rozloží opotrebovávanie batérie. Batérie môžu mať od 3 do 12 článkov, veľké notebooky ich najčastejšie mávajú 6 a ľahko prenosné notebooky väčšinou 3.
-
Odhad výdrže
V popise notebooku zvyčajne nájdete odhad výdrže na jedno nabitie batérie. Toto číslo je podobné papierovej spotrebe auta – je to výdrž v ideálnych podmienkach. Skutočná výdrž batérie je zvyčajne o jednu pätinu až tretinu nižšia, než je uvedený odhad výdrže. Záleží totiž aj na spôsobe používania a na nastaveniach.
-
Rýchle nabíjanie
Najnovšie zariadenia môžu disponovať funkciou rýchleho nabíjania, vďaka ktorej je možné batériu nabiť rýchlejšie, než je zvyčajné. Štandardne možno týmto spôsobom získať 80 % kapacity batérie za jedinú hodinu nabíjania. Ak potrebujete práve túto funkcionalitu, odporúčame sa pozrieť na zariadenia od Lenova, ktoré touto funkciou disponujú.
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
-
Batérie sa časom opotrebujú
Batéria pracuje na chemickom princípe a dochádza k postupnému opotrebovávaniu. Po čase tak budete pozorovať, že notebook na jedno nabitie batérie vydrží výrazne kratšiu dobu než predtým. Preto je vhodné batériu raz za dva až tri roky vymeniť v závislosti od úrovne zníženia jej výdrže.
-
Vyšší výkon znamená vyššiu spotrebu
Najviac energie spotrebujú procesor, grafická karta a displej. Čím výkonnejší procesor alebo grafická karta, tým vyššia spotreba. Pri displejoch je rozhodujúca predovšetkým veľkosť: čím väčší displej, tým vyššie energetické nároky kvôli podsvieteniu. Je však možné znížiť jas a tým predĺžiť dĺžku prevádzky notebooku napájaného z batérie.
-
Vstavané batérie
V niektorých starších notebookoch je možné batériu vybrať a vymeniť. V dnešných notebookoch už ale bývajú batérie často vstavané kvôli snahe o čo najmenšie rozmery, takže ich môže vymeniť iba servisný technik, pretože je nutné notebook rozobrať.
-
Výkon napájacieho adaptéra
Napájacie adaptéry majú rozdielny výkon udávaný vo Wattoch (W). Výkonnejší adaptér nabije batériu notebooku rýchlejšie, ale je väčší a ťažší.
ODPORÚČANIE
Porozmýšľajte, či je pre vás dôležitejšia doba prevádzky na jedno nabitie batérie, alebo výkon. Všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým kratšia doba prevádzky pri napájaní z batérie. Ak plánujete používať notebook prevažne v dosahu elektrickej siete, nemusíte sa výberom vhodných parametrov batérie príliš zaoberať. V opačnom prípade vždy dbajte na to, aby kapacita batérie bola čo najvyššia.
BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE
NA ČO SLÚŽI?
Ide o prostriedky určené na bezdrôtovú komunikáciu. Wi-Fi sa spravidla používa na bezdrôtové pripojenie k internetu, Bluetooth na komunikáciu so zariadeniami, akými sú napríklad bezdrôtové slúchadlá.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Rýchlosť Wi-Fi
Písmená v parametroch Wi-Fi karty označujú maximálnu rýchlosť, napr. Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax, prípadne 802.11a/b/g/n. Verzia „g“ (prípadne „b/g“) je dnes nevyhnutným základom, ktorý podporujú prakticky všetky zariadenia. Rýchlejšia je verzia „n“ a najrýchlejšia je „ax“. Ide však o novú verziu Wi-Fi kariet, aktuálne je najrýchlejšia a najrozšírenejšia verzia „ac“.
-
Bluetooth a jeho verzie
Bluetooth môžete používať na komunikáciu s mobilnými zariadeniami alebo na pripojenie bezdrôtového príslušenstva ako myš, klávesnica alebo slúchadlá. Čím vyššia generácia Bluetooth (2.0, 2.1, 3.0, 4.0, 5.0 apod.), tým bude pripojenie úspornejšie a rýchlejšie.
ĎALŠIE BEZDRÔTOVÉ TECHNOLÓGIE
-
WiDi
WiDi, celým názvom Intel Wireless Display, je moderná technológia bezdrôtového prenosu obrazu a zvuku, napr. do televízie. Technológiou musí byť okrem notebooku vybavená aj televízia. Ak nie je, je potrebné použiť WiDi adaptér.
-
3G, LTE či WWAN
Niektoré notebooky sú vybavené 3G alebo LTE adaptérom (tiež WWAN). Po pripojení SIM karty sa pomocou mobilného operátora môžete pripojiť k internetu. Notebooky, do ktorých je možné tieto adaptéry dokúpiť, sa zvyčajne označujú ako „WWAN-ready“.
ODPORÚČANIE
Ak plánujete používať notebook na základné pracovné úkony ako je prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov alebo sťahovanie súborov na domácej sieti, nemusíte si s bezdrôtovým pripojením lámať hlavu. V dnešnej dobe sú totiž všetky notebooky dostatočne vybavené. Ak ste však náročnejší alebo máte špecifické požiadavky na bezdrôtové technológie, prípadne sa pripájate na špeciálne siete napríklad vo firme, je dobré poradiť sa so správcom siete.
OPTICKÁ MECHANIKA
NA ČO SLÚŽI?
Optická mechanika slúži na čítanie alebo zápis optických CD, DVD alebo moderných Blu-ray diskov. Dnes sú v notebookoch skôr na ústupe.
CD, DVD, BLU-RAY
-
Disky CD a DVD
CD disky majú dnes už malú kapacitu 700 MB (čítaj megabajtov) a používajú sa predovšetkým ako hudobné nosiče. Univerzálne DVD disky majú rádovo vyššiu kapacitu 4,7 GB (čítaj gigabajtov – 1 GB = 1024 MB), preto sa využívajú ako filmové nosiče, ale aj ako napr. nosiče počítačových hier, fotografií a iných dát.
-
Disky Blu-ray
Rovnako ako CD a DVD je aj Blu-ray typom optických diskov. Oproti DVD ponúka ešte väčšiu kapacitu v rádoch desiatok GB. V súčasnej dobe sa najčastejšie používajú ako nosiče filmov vo vysokom rozlíšení.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Čítanie a zápis
Všetky optické mechaniky v dnešných notebookoch dokážu čítať aj zapisovať („napaľovať“) CD a DVD disky. Podpora čítania a zápisu Blu-ray diskov je ešte stále nadštandardná.
-
Ako sa v mechanikách vyznať
Notebooky vybavené DVD napaľovačkou majú označenie DVD-RW, prípadne DVD SuperMulti. Prehrať Blu-Ray disky môžete na notebookoch označených Blu-Ray alebo BD-ROM, na vybraných notebookoch sa môžete stretnúť aj s označením Blu-Ray combo. To znamená, že je zariadenie schopné čítať Blu-Ray disky a zároveň napaľovať DVD.
-
Notebook bez optickej mechaniky
Tenké a ľahké notebooky sú kvôli šetreniu miesta často bez optickej mechaniky. Ako už bolo spomínané, optické mechaniky sú už skôr na ústupe, a preto sa z notebookov pomaly vytrácajú. Vďaka tomu je možné uvoľnené miesto v notebooku využiť na iné účely – napríklad sem výrobca môže vložiť druhý disk. K takýmto modelom však môžete dokúpiť externú optickú mechaniku, ktorú pripojíte pohodlne pomocou USB konektoru.
ODPORÚČANIE
Ak je notebook vybavený optickou mechanikou, bude celkom iste schopný čítať aj zapisovať CD a DVD disky. Nadštandardnou záležitosťou je Blu-ray mechanika, ktorá príde vhod, ak vlastníte zbierku HD filmov na týchto nosičoch. Notebooky s podporou Blu-ray diskov sa však na našom trhu zatiaľ nepredávajú. Notebook bez optickej mechaniky môžete doplniť externou mechanikou.
PROCESOR [CPU]
NA ČO SLÚŽI?
Procesor, alebo tiež CPU, je centrálny „mozog“ počítača, ktorý riadi a vykonáva príkazy zadané používateľom. Procesor (ale nielen ten) určuje rýchlosť počítača.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Hierarchia
Existujú dvaja hlavní výrobcovia procesorov: Intel (ktorý je stále považovaný za jednotku na trhu) a AMD, ktoré začína Intelu „šliapať na päty“. Procesory značky Intel sú označované podľa zložitosti a výkonu vzostupne v tomto poradí: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9. AMD ponúka základný rad E, vyšší A, FX a najvýkonnejší Ryzen.
-
Jadrá a frekvencia
Predstavme si, že máme zadanú fyzickú úlohu (vykopať jamu). Každé jadro procesoru predstavuje jedného robotníka a frekvencia zase výkonnosť každého z nich (udávaná v GHz – čítaj „gigahertz“). Dnes už narazíte bežne na procesory s dvoma a štyrmi jadrami (robotníkmi). V súčasnosti je však samotná hodnota frekvencie čisto orientačný údaj. Výsledný výkon procesoru sa odvíja aj od optimalizácie, dodatočných funkcií atď.
-
Architektúra
Pri výbere procesora je tiež dobré sledovať použitú architektúru/generáciu, ktorá býva uvedená vo výpise špecifikácií. Napríklad v súčasných notebookoch s procesormi Intel môžeme nájsť tieto varianty: Kaby Lake Refresh, Whiskey Lake, Coffee Lake, Canon Lake a Ice Lake (zoradené od najstarších po najnovšie). S každou novou generáciou prichádza nárast výkonu a takisto lepšia optimalizácia spotreby, a s tým ruka v ruke vyššia účinnosť.
-
Vlákna
Okrem počtu jadier sa pri niektorých procesoroch udáva aj počet vlákien (alebo tiež „threadov“) – napr. 2 jadrá / 4 vlákna. Počet vlákien udáva, koľko majú jadrá (robotníci) k dispozícii nástrojov (lopát). Robotník (jadro) s viacerými nástrojmi (vláknami) dokáže pracovať rýchlejšie.
-
Intel Turbo Boost a AMD Turbo Core
Niektoré procesory ponúkajú technológiu Intel Turbo Boost či AMD Turbo Core, ktorá dokáže krátkodobo zvýšiť frekvenciu (výkonnosť) procesoru nad jeho maximum. To príde vhod, ak potrebujete nárazovo vykonať prácu rýchlejšie. Procesor rozpozná túto potrebu a aktivuje funkciu automaticky.
-
Nízkonapäťové procesory
V tenkých, ľahkých a výnimočne úsporných notebookoch nájdeme tzv. ULV procesory, ktoré sa menej zahrievajú a majú až o polovicu nižšiu spotrebu energie, pritom však dosahujú zhruba 3/4 výkonu plnohodnotných procesorov. Mávajú tiež nižšie frekvencie, ale nemusí to byť pravidlom. Spoločnosť Intel ich označuje písmenom T či U na konci modelového čísla.
ODPORÚČANIE
V notebooku, ktorý budete používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, je úplne postačujúci dvojjadrový procesor Intel Pentium, alebo Intel Core i3. Na tieto činnosti vám môžeme odporučiť rad notebookov IdeaPad. Na náročnejšie používanie, ako je strihanie videí, úprava fotografií alebo hranie hier, odporúčame výkonnejšie dvojjadrové, alebo najlepšie štvorjadrové procesory Intel Core i5 a i7, ktorými často disponujú notebooky radu ThinkPad.
OPERAČNÁ PAMÄŤ [RAM]
NA ČO SLÚŽI?
Počítač používa operačnú pamäť (nazývaná aj RAM) na dočasné uchovávanie informácií, s ktorými momentálne pracuje. Táto pamäť sa však po vypnutí počítača zmaže. Na dlhodobé uchovávanie dát slúži pevný disk.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Kapacita operačnej pamäte
Najdôležitejším parametrom je kapacita operačnej pamäte, ktorá je udávaná v „gigabajtoch“ (skratka GB). Dnešným minimom používaným v bežných notebookoch sú 4 GB, ale často sa stretneme aj s kapacitou 8 GB. Čím viac operačnej pamäte, tým viac môže byť spustených naraz.
-
Rozšírenie kapacity
Vo väčšine notebookov je možné kapacitu operačnej pamäte dodatočne rozšíriť, s čím najlepšie pomôže servis. Rozširovať ju však nie je možné donekonečna, každý notebook má svoje maximum (zvyčajne uvedené v popise notebooku). Notebooky radu Lenovo ThinkPad majú väčšinou jeden slot na RAM modul voľný a rozšírenie pamäte o ďalšie gigabity je preto otázkou niekoľkých minút.
-
Windows 32-bit vs. 64-bit
Použiteľná kapacita operačnej pamäte však závisí aj od operačného systému. 32-bitové edície operačného systému Windows nedokážu využiť viac než 4 GB RAM, akákoľvek vyššia kapacita bude preto zbytočná. Na využitie vyššej kapacity je podmienkou 64-bitový operačný systém, ale ten býva od výroby štandardne predinštalovaný na všetkých notebookoch.
ODPORÚČANIE
Ak budete notebook používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, je ideálne mať aspoň 4 GB operačnej pamäte. V prípade náročnejšieho používania, ako je práca s rozsiahlejšími programami, úprava videí a fotografií alebo hranie hier, je vhodné poobzerať sa po 6, 8, či po 16 GB RAM, ale nutnou podmienkou je používať 64-bitový operačný systém. Na verziu systému je nutné si dať pozor iba v prípade rozširovania operačnej pamäte v starších notebookoch.
DISPLEJ
NIE JE DISPLEJ AKO DISPLEJ
Správny výber displeja, alebo tiež obrazovky, je pri kúpe notebooku podstatný. Displej notebooku totiž na rozdiel od stolového počítača nemôžeme neskôr vymeniť. Okrem veľkosti, ktorá spravidla určuje aj veľkosť celého notebooku, záleží aj na ďalších parametroch.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Uhlopriečka displeja
Veľkosť displeja sa vyjadruje ako uhlopriečka a je udávaná v palcoch (palec je zhruba 2,5 cm). Bežné veľkosti sú 11,6", 13,3", 14", 15,6" a 17,3". S veľkosťou displeja rastie aj veľkosť celého notebooku.
-
Displej a jeho typy
Notebooky, mobilné telefóny alebo ploché televízie v dnešnej dobe používajú tzv. LCD displeje s LED podsvietením. V notebookoch sa používajú dva typy LCD displejov: TN, ktoré sa v špecifikáciách výrazne neoznačujú, a tzv. IPS displeje, ktoré ponúknu vernejšie farby, vysoký kontrast, dobré pozorovacie uhly a sú tak vhodné na profesionálnu prácu s grafikou.
-
Rozlíšenie
Obraz sa skladá z bodov, ktoré sa nazývajú pixely. Rozlíšenie je údaj, ktorý hovorí, koľko bodov displej zobrazí na šírku × výšku. Čím viac bodov, tým ostrejší obraz, ale aj väčšia námaha očí, predovšetkým pri čítaní textu. Namiesto bodov sa niekedy používajú nasledujúce označenia:
Označenie Rozlíšenie HD, HD Ready 1 366 × 768 bodů HD+ 1 600 × 900 bodů Full HD, 1080p 1 920 × 1 080 bodů WQHD (2K) 2 560 × 1 440 bodů 3K 2 880 × 1 620 bodů UHD, Ultra HD (4K) 3 840 × 2 160 bodů -
Povrchové spracovanie
Displej môže mať buď matný (udáva sa aj ako „antireflexný“, „antiglare“ či „AG“), alebo lesklý povrch. Rozdiel je rovnaký, ako pri vyvolávaní fotografií – môžu byť matné alebo lesklé. Lesklý displej zvýrazní farby, ale nie je príliš vhodný na cesty – trpí na odlesky okolia. Na cestovanie je vhodnejší matný displej.
ODPORÚČANIE
Ak budete notebook používať prevažne doma alebo v kancelárii, je pre vás vhodný lesklý displej. Pre cestovný notebook je vhodné voliť displej matný. Pre notebooky s uhlopriečkou 14″ a menej je plne postačujúce rozlíšenie HD, pre 15" a 17“ zariadenia sa najviac hodí FullHD. Ak pracujete s videom, grafikou alebo fotografiami, prípadne ste nároční na kvalitu obrazu, kúpte si notebook s IPS displejom, ktorý má verné podanie farieb, vysoký kontrast a takmer neobmedzené pozorovacie uhly. Pre profesionálov, ktorí sa grafikou živia, môžeme odporučiť notebooky Lenovo ThinkPad, ktorých displeje mnohokrát garantujú verné podanie farieb vďaka takmer 100% pokrytiu farebného gamutu.
GRAFICKÁ KARTA [GPU]
NA ČO SLÚŽI?
Grafická karta, alebo tiež GPU, je špeciálny čip, ktorý vytvára obraz na displeji. Každý notebook musí byť vybavený grafickou kartou.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Integrovaná alebo dedikovaná
Existujú dva základné druhy grafických kariet: integrované (sú teda súčasťou procesoru, napr. Intel HD 620), ktoré sú úsporné, avšak menej výkonné. Sú ale úplne dostačujúce na bežné činnosti ako prehliadanie webových stránok, práca s dokumentmi alebo sledovanie filmov. Dedikované grafické karty (tzv. vyhradené, „diskrétne“) od spoločností NVIDIA a AMD majú vyšší výkon ale takisto aj spotrebu. Dedikované grafické karty ocenia predovšetkým hráči počítačových hier a tiež tí, ktorí pracujú s počítačovou grafikou, videom, alebo fotografiami. Niektoré programy totiž podporujú akceleráciu výpočtov pomocou grafických kariet. Dedikované karty sa zapínajú iba v hrách a graficky náročných programoch, pri bežnej prevádzke je aktívna len úspornejšia integrovaná grafická karta v procesore, čo šetrí výdrž batérie.
-
Na hry alebo prácu?
Existujú dva druhy dedikovaných grafických kariet: herné (na zábavu a hry) a profesionálne (pracovné, napr. pre grafikov, architektov alebo konštruktérov). Výrobcovia uvádzajú jednotlivé druhy pod rôznymi názvami: na zábavu sú určené NVIDIA GeForce, AMD Radeon a AMD Ryzen (často ich nájdeme v modeloch IdeaPad), tie na profesionálnu prácu sú NVIDIA Quadro a AMD Radeon Pro, ktoré nájdete vo vyšších modeloch radu ThinkPad.
-
Pamäť grafickej karty
Dedikovaná grafická karta má navyše svoju vlastnú pamäť, takže nezaťažuje operačnú pamäť počítača, a tak dochádza k zrýchleniu jej práce. Dôležitá je primárne prítomnosť tejto pamäte, nie jej kapacita. Bežné hodnoty sú 2 až 6 GB (čítaj „gigabajt“).
ODPORÚČANIE
V notebooku, ktorý budete používať na základné činnosti ako prehliadanie webových stránok, vybavovanie e-mailov, písanie správ, počúvanie hudby či sledovanie filmov, si pohodlne vystačíte s integrovanou grafickou kartou. Ak si občas radi zahráte počítačovú hru alebo pracujete s náročnými grafickými programami, kúpte si notebook s dedikovanou grafickou kartou.
PEVNÝ DISK [HDD, SSD]
NA ČO SLÚŽI?
Ide o úložisko, v ktorom sú uchovávané používateľské dáta, ako sú obrázky, videá, hudba, dokumenty a zároveň aj operačný systém (Windows), nainštalované programy, hry a ich dáta.
KĽÚČOVÉ PARAMETRE
-
Kapacita
Najdôležitejším parametrom je kapacita – čím je väčšia, tým viac dát (hudby, fotiek, videí, programov) sa na disk vojde. Dnes sa už väčšinou nestretneme s kapacitou menšou než 500 GB (čítaj „gigabajtov“) na platňových diskoch, a nie menej než 128 GB na rýchlych diskoch bez pohyblivých častí. Bežne sa teda kapacita v notebookoch pohybuje medzi 500 a 1000 GB (1 TB, čítaj „terabajt“).
-
Rýchlosť otáčania
Bežné pevné disky (označované ako HDD – „Hard Disk Drive“ = pevný disk) fungujú podobne ako gramofónové platne: dáta sú uložené na otáčajúcich sa platniach, ktoré čítajú čítacie hlavy. Pevné disky v notebookoch zvyčajne pracujú rýchlosťou 5400 alebo 7200 otáčok za minútu. 5400-otáčkové disky sú menej výkonné, ale menej sa zahrievajú, majú nižšiu spotrebu a sú zvyčajne tichšie.
-
SSD
Disky bez pohyblivých častí, alebo tiež SSD, sú najmodernejšie pevné disky, ktoré na ukladanie dát používajú pamäťové čipy (ako napr. v mobilných telefónoch). Vďaka tomu sú SSD oproti klasickým HDD mnohonásobne rýchlejšie, avšak výrazne drahšie. Preto sa do notebookov osádzajú v menších kapacitách (najčastejšie 128, alebo 256 GB).
-
eMMC
V lacnejších zariadeniach sa používajú malé eMMC čipy, ktoré možno poznáte z mobilných telefónov a tabletov. Tie disponujú kapacitou iba v rádoch desiatok GB. Zvyčajná kapacita je 32 až 64 GB. Sú lacnou alternatívou k SSD diskom, ich nevýhodou je však nižšia rýchlosť a nemožnosť výmeny.
-
HDD + SSD
Niektoré notebooky ponúkajú dva disky; ako klasický HDD, tak aj rýchly SSD. Tieto notebooky tak kombinujú výhody z oboch svetov - SSD disk zvýši svižnosť notebooku (rýchlejší štart a svižnejšie reakcie systému) a HDD ponúkne veľkú kapacitu na ukladanie dát. Typická kombinácia je napr. 128-256 GB SSD spolu s 500-2000 GB HDD.
ODPORÚČANIE
Ak je medzi notebookom s klasickým HDD a SSD rozdiel niekoľko desiatok eur, odporúčame vám priplatiť si za model s SSD diskom, či za kombináciu oboch (ak potrebujete veľký úložný priestor). S SSD získate svižný chod systému a spúšťanie aplikácií, a notebook tak bude celkovo rýchlejší. Klasický platňový disk použijete na väčšie objemy dát, ku ktorým nie je potrebné tak rýchlo pristupovať. Vedzte, že ak máte s SSD diskom skúsenosť, už nikdy nebudete chcieť v notebooku starý platňový disk.
KONEKTORY
NA ČO SLÚŽIA?
Pri výbere notebooku sa zamerajte na konektorovú výbavu (prípojky), ktorá určuje, aké zariadenia budete môcť k notebooku pripojiť. Vyhnite sa problémom so zháňaním redukcií, adaptérov alebo rozbočovačov.
NAJPOUŽÍVANEJŠIE KONEKTORY
-
USB
Ide o najrozšírenejší univerzálny konektor, pomocou ktorého k notebooku pripojíme takmer všetko – od myší a klávesníc až po tlačiarne. Existuje viacero verzií USB: verzia 2.0 je postačujúca pre všetko bežné príslušenstvo. Nová verzia 3.0, ktorú spoznáte spravidla podľa modrej farby konektoru je mnohonásobne rýchlejšia, vhodná napr. pre rýchle externé disky. Výhodou je spätná kompatibilita. V súčasnej dobe sa na náš trh dostávajú aj zariadenia s novým konektorom USB-C. Tieto konektory už majú špecifický tvar a nie sú spätne kompatibilné s „klasickým“ USB (USB-A). Na oplátku ale prinášajú možnosť obojstranného zapojenia a eliminujú tak problém so zapojením konektoru hoci aj v tme. Nesmieme však zabudnúť ani na vyššiu rýchlosť prenosu dát.
-
Stále napájaný USB port
Na niektorých notebookoch sa môžete stretnúť so stále napájaným USB portom, ktorý je zvyčajne označený žltou farbou, alebo ikonou. Ide o klasické USB, ktoré je „pod prúdom“, aj keď je notebook vypnutý. Môžete ho použiť napr. na nabíjanie mobilného telefónu, tabletu apod.
-
Thunderbolt 3
Thunderbolt 3 je najmodernejšia technológia, ktorá je voliteľne k dispozícii prostredníctvom USB-C konektoru, ktorá si nachádza miesto vo všetkých novších zariadeniach. Dokáže prenášať obraz, zvuk aj dáta, ale aj napájanie, a preto je najuniverzálnejší zo všetkých konektorov. Prostredníctvom tohto konektoru je možné k počítačom pripojiť externé monitory, rýchle externé disky, ale napríklad aj externé grafické karty.
-
VGA
VGA predstavuje základný konektor na pripojenie ďalšej obrazovky. Je pomerne rozmerný a prenáša iba obraz, nie zvuk. Najčastejšie sa s VGA stretávame na starších monitoroch a projektoroch. Pretože je analógový, môže dochádzať k rušeniu signálu, a tak nie je vhodný na prenos vysokého rozlíšenia, alebo pripojenie ku vzdialenejším displejom. Vzhľadom na jeho rozmery je tento konektor na ústupe a je nahrádzaný konektorom HDMI či DisplayPort.
-
DisplayPort
DisplayPort (skratka DP) predstavuje konektor, ktorý prenáša digitálne zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení. Pri použití vhodnej redukcie spolupracuje s HDMI. Je však určený do firemného prostredia, preto sa s ním stretávame hlavne na pracovných notebookoch. Existuje aj jeho zmenšená verzia mini-DisplayPort.
-
3,5 mm audio konektor („jack“)
Slúži na pripojenie reproduktorov, slúchadiel alebo mikrofónu. V notebookoch ho môžeme nájsť v dvoch variantoch: rozdelený na výstup (slúchadlá, reproduktory) a vstup (mikrofón) zvlášť, alebo združený na vstup aj výstup zároveň. Tento konektor možno v prípade potreby znova rozdeliť pomocou redukcie.
-
Ethernet (ľudovo označovaný ako LAN)
Slúži na pripojenie počítača ku káblovej sieti, ako k lokálnej, tak aj celosvetovej (internet). V lacnejších notebookoch disponuje rýchlosťou 100 Mbit/s („megabity za sekundu“), v tých vybavenejších sa stretnete s 1 000 Mbit/s (alias „gigabit“), ktorú využijete iba v internej sieti, ak používate napríklad lokálne NAS sieťové úložisko.
ODPORÚČANIE
Pred nákupom notebooku zvážte, ktoré zariadenia k nemu budete chcieť pripájať, a na základe toho určujte konektorovú výbavu. V prípade notebookov, ktoré majú malé telo, bude vždy nutné pristúpiť k nejakým kompromisom. Pre bežný notebook je všeobecne vhodné mať aspoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI, v dnešnej dobe sa zíde aj jedno USB-C. V prípade potreby existujú rôzne prevodníky, takže môžete z USB-C konektoru vytvoriť LAN a z DisplayPortu HDMI, alebo dokonca VGA na pripojenie starších displejov alebo projektorov.
PERIFÉRNE ZARIADENIA
NA ČO SLÚŽIA?
Existujú ďalšie súčasti notebooku, na ktorých záleží. Patria medzi ne reproduktory, klávesnice a polohovacie zariadenia, ktoré v notebooku nahrádzajú myš.
KLÁVESNICE, POLOHOVACIE ZARIADENIA, REPRODUKTORY
-
Klávesnice
Notebooky majú klávesnicu vstavanú v tele. Líši sa počtom radov klávesov a samostatnou numerickou časťou (časť klávesnice vyhradená iba číslam, matematickým znakom a v prípade českej klávesnice aj diakritickým znakom). Všeobecný štandard je 6 radov, v hornom sa nachádzajú klávesové skratky na ovládanie špeciálnych funkcií notebooku. Niektoré notebooky ponúkajú klávesnicu s vyhradenou numerickou časťou, ktorá uľahčí zadávanie čísel napr. pri tvorbe tabuliek alebo v účtovníctve. Daňou za pohodlie sú väčšie rozmery notebooku. Klávesnica môže byť na prácu v šere a tme vybavená podsvietením.
-
Polohovacie zariadenia
Pod pojmom „polohovacie zariadenia“ sa skrývajú zariadenia nahradzujúce myš v notebooku. V drvivej väčšine prípadov ide o touchpad, dotykovú plochu, pomocou ktorej ovládate prstom kurzor myši. Na pracovných notebookoch ThinkPad sa stretneme s TrackPointom. Ide o miniatúrny gumový joystick (pákový ovládač) umiestnený uprostred klávesnice. Ten ponúkne pohodlné ovládanie kurzoru bez toho, aby muselo dôjsť k presunutiu rúk z klávesnice.
-
Reproduktory
Reproduktory sú neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého notebooku. Väčšina notebookov je vybavená dvomi základnými, malými reproduktormi, ktoré slúžia na bežnú prácu, ale multimédiá (filmy, hudba, hry) si s nimi príliš neužijeme. Niektoré notebooky sú vybavené kvalitnejšími, značkovými reproduktormi (napr. od spoločnosti JBL, Harman Kardon či Bang & Olufsen). Tie už dokážu uspokojiť aj milovníkov hudby a filmov či fanúšikov počítačových hier. Spoločne s technológiami Dolby môže notebook ponúknuť priestorový a kvalitný zvuk, ktorý nebude mať ťažkosti ozvučiť celú miestnosť. Túto technológiu nájdeme vo väčšine notebookov Lenovo.
-
Dotykové displeje
S príchodom operačného systému Windows 8 a následne aj Windows 10 rapídne vzrástol počet notebookov, ktoré ponúkajú dotykové displeje. Bežne tak podporujú 5 až 10 dotykov súčasne, a navyše zvládnu aj pokročilé gestá. Vďaka dotykovému displeju môžete zariadenie ovládať prirodzenejšie. Dotykové ovládanie príde vhod napríklad pri prehliadaní obrázkov, čítaní dokumentov, alebo pri hraní hier.
-
Písanie pomocou pera
Ručné zapisovanie poznámok, náčrty, alebo dokonca aj umelecké diela – to všetko je možné vytvoriť vďaka podpore písania perom na displej zariadení. Táto funkcia navyše prináša možnosť rozoznávania širokej škály úrovní tlaku, a tak sú výsledné poznámky prirodzené, ako na bežnom papieri. Touto funkciou disponujú napríklad notebooky Lenovo Yoga C.
ODPORÚČANIE
Ak často pracujete s číslami, odporúčame klávesnicu s numerickou časťou, ktorá vám uľahčí a zrýchli prácu. Notebooky sú štandardne vybavené touchpadom. Polohovacie zariadenie TrackPoint je vhodnou voľbou pre každého, kto najmä pri písaní na notebooku nechce strácať čas presúvaním rúk z klávesnice na touchpad zakaždým, keď potrebuje pohnúť kurzorom myši. V prípade, že často počúvate hudbu či sledujete filmy, odporúčame vyberať z notebookov, ktoré majú kvalitné, značkové reproduktory.
OPERAČNÝ SYSTÉM
NA ČO SLÚŽI?
Operačný systém predstavuje základný program, ktorý tvorí používateľské prostredie, a umožňuje tak jednoducho používať a ovládať počítač.
DÔLEŽITÉ FAKTY
-
Microsoft Windows
V súčasnej dobe sa všetky zariadenia predávajú iba vo verzii systému Windows 10. Táto najnovšia verzia operačného systému Windows prináša to najlepšie z Windows 7 a Windows 8/8.1 a k tomu navyše množstvo nových funkcií a podporu najnovších technológií ako je napríklad prihlasovanie do systému pomocou vašej tváre, alebo dokonca na vybraných zariadeniach pomocou dúhovky. Operačný systém Windows je najčastejšie k dispozícii v nasledujúcich edíciách:
Pre domácnosti Windows 10 Home DPre firmy Windows 10 Pro -
Linux
Ide o otvorený, voľne šíriteľný a zvyčajne bezplatný operačný systém, pre používateľov bez skúseností však môže byť jeho ovládanie komplikované.
-
Notebook bez operačného systému (bez OS)
V dnešnej dobe sa len malá časť notebookov predáva bez operačného systému. Na taký notebook je následne nutné zakúpiť licenciu a operačný systém ručne nainštalovať.
ODPORÚČANIE
Bežným používateľom odporúčame kúpu notebooku s predinštalovaným operačným systémom Windows. Tým sa vyhnete akýmkoľvek problémom, pretože ihneď po vybalení zo škatule budete mať k dispozícii plne funkčný notebook bez nutnosti zložitého nastavovania a inštalovania.
Špeciality Lenovo
Špeciality Lenovo
Či už používate notebook na prácu alebo len na zábavu, Lenovo má pre vás prichystaných niekoľko predností a funkcií, ktoré určite oceníte.
-
Predĺžená záruka
Tou prvou je predĺženie záruky až na päť rokov s NBD reakciou, pričom ak sa vám notebook pokazí, príde k vám technik a priamo u vás notebook opraví. Predĺženie záruky je potrebné aktivovať v priebehu prvého roku od kúpy zariadenia a na výber máte z celého radu variantov, vrátane verzie s ochranou ADP, ktorá kryje aj poruchy, na ktoré sa štandardná záruka nevzťahuje, napríklad pád notebooku.
-
ThinkShutter
Súkromie je vec, ktorú si s príchodom nových technológií stále viac vážime. Máte zakrytú webkameru? Viete, že aj Mark Zuckerberg ju má na svojom notebooku zalepenú? To ale vyzerá na akomkoľvek notebooku nevkusne, a preto prišlo Lenovo so svojím vlastným krytom webkamery – nazýva sa ThinkShutter, a zaistí vám úplné súkromie.
-
IR webkamera
A keď už sme pri tej webkamere, prečo ju nemať vylepšenú s IR technológiou? Mnoho používateľov má na svojom používateľskom účte nastavené heslo, s notebookom vybaveným IR webkamerou vás váš však počítač bezpečne rozpozná a vy vďaka tomu ušetríte pár cenných sekúnd.
-
Privacy Guard
Často pracujete na miestach, kde vedľa vás alebo za vami niekto sedí? Ten pocit, keď vidia, na čo sa na počítači pozeráte, býva často nepríjemný, však? Odteraz sa toho už nemusíte báť. Niektoré notebooky Lenovo majú v sebe zabudovanú funkciu Privacy Guard, ktorá obmedzí pozorovacie uhly displeja a vaše okolie uvidí len čiernu obrazovku, zatiaľ čo vy môžete nerušene pokračovať v práci. A aby toho nebolo málo, notebook vám vďaka webkamere „kryje chrbát“; v prípade, že vás bude niekto sledovať, tak vás na to upozorní.
-
Lenovo Vantage
Potrebujete rýchlo nájsť manuál ku svojmu notebooku, alebo napríklad neviete, kedy vám končí záruka? Nielen na tieto veci slúži aplikácia predinštalovaná na všetkých notebookoch od Lenova – Lenovo Vantage. Nájdete tam aj aktualizácie ovládačov a rôzne užitočné tipy. Vďaka Vantage budete mať o svojom zariadení prehľad.
-
Glance
Stavíme sa, že ste už určite v rôznych sci-fi filmoch videli, ako používateľ ovláda počítač očami. S programom Glance, ktorý je teraz dostupný iba na Lenovo Yoga S940, to nie je hudba budúcnosti. Okrem iného sa stará aj o bezpečnosť vašich dát – pri odchode od počítača dokáže stmaviť displej alebo počítač uspať, takže sa k vašim dátam nedostane potenciálny útočník, ktorý by chcel zneužiť príležitosť (a vaše dáta).
ČO ĎALEJ?
Teraz už viete všetko o hardvéri v notebookoch a ľahko sa v nich budete orientovať. Pozrite sa tiež do časti "Recenzie", kde sa môžete inšpirovať skúsenosťami iných.